Blog geri dön

Meme Silikonu Kanser Yapar Mı?

Küçük memelere hacim kazandırmak ve memeler arasındaki uyumsuzlukları gidererek, çekici bir meme görünümü meydana getirmek amacıyla gerçekleştirilen operasyonlar sırasında silikon protez dokular kullanılır. Bu dokular halk arasında meme silikonu olarak da bilinirler. 

Meme silikonları günümüzde hem Türkiye’de hem de dünyanın geri kalanında, meme büyütme amacıyla gerçekleştirilen cerrahi işlemlerde yaygın bir şekilde kullanılır. Meme estetiklerinin de tüm estetik uygulamaları arasında en çok tercih edilenleri olduğu hesaba katıldığında, her yıl on binlerce insan çok daha çekici memelere kavuşabilmek için bu yapay dokulardan yararlanmaktadır. 

Meme silikonlarının kansere yol açtığına yönelik birtakım iddialar mevcuttur. Ancak bu iddiaları destekleyecek kesin bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Meme Silikonu Kanser Riskini Arttırır Mı?

Meme silikonları, meme estetiği ve meme rekonstrüksiyonu operasyonlarında sıklıkla kullanılan yapay dokulardır. Bu dokuların da farklı türleri mevcuttur. Mesela meme estetiğinde kullanılan silikon tırtıklı (pürtüklü veya textured) veya pürüzsüz bir yapıya sahip olabilir. Yapılan araştırmalar tırtıklı bir yüzeye sahip olan meme silikonlarının, son derece nadir rastlanılan bir meme kanseri türü ile ilişkisi olabileceğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte bu ilişkiyi destekleyecek yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır. Bu yüzden meme silikonu olan bireylerin endişe etmelerini gerektiren herhangi bir durum bulunmamaktadır. 

Meme silikonları olsun veya olmasın, tüm yetişkin kadınlar düzenli aralıklarla meme kanserine karşı kontrol muayenelerine katılmalıdır. Kadınların, çok kolay bir şekilde ayna karşısına kendi memelerini muayene etmeleri mümkündür.

Ankara Meme Büyütme Fiyatları 2024

Ankara meme büyütme fiyatları, operasyonun detaylarına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir.

Blog geri dön
Call Now Button