Karın Germe Ankara

Karın germe Ankara ameliyatı (abdominoplasti); cerrahi operasyonla yapılan ve karın bölgesindeki sarkmanın toparlanmasını sağlayan estetik bir işlemdir. Egzersiz ve diyetle kilo verilse de verilen kiloyla birlikte oluşan sarkmanın engellenmesi mümkün olmayabilir. Diyet programına sadık kalarak ciddi miktarda kilo veren kişilerde veya obezite ameliyatları sonrasında; karın bölgesinde sarkma sık görülen bir durumdur. Ayrıca hamile kadınlarda gebelikten sonra karın bölgesinde sarkmalar görülebilir. Kilo verme ve gebelik sarkıklıkları dışında; incelme, sıkılaşma ve şekillenme amacıyla da karın germe ameliyatı yapılabilmektedir. Karın germe ameliyatında, sarkmış alan içinde kalan deforme ve çatlamış bölgeler atılır ve sağlam üst bölge aşağı gerdirilir. Ayrıca ameliyatta karın ön duvarı pilikasyonu dediğimiz dikişler ile karın içeriden sıkılaştırılıp daraltılır. Karındaki sarkmanın giderilmesiyle; vücut uyumlu, orantılı ve çekici bir görünüm kazanır. Karın germe ameliyatı (abdominoplasti) hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Can Öztekin’den randevunuzu alabilirsiniz.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nedir?

Tummy – Tuck veya karın germe ameliyatı olarak da bilinen abdominoplasti, karın bölgesindeki derinin sarkık ve gevşek olması durumunda yapılan cerrahi işlemdir. Operasyon sırasında, karındaki sarkan çatlamış fazla deri çıkarılır ve cilt gerdirilerek göbek deliği yeniden yapılandırılır. Bu ameliyatta aynı zamandan karın ön duvarına konan dikişler sayesinde karın içeriden sıkılaştılır ve küçültülür. Vaser liposuction ameliyatının tek başına sarkıklığı giderme konusunda yetersiz kaldığı, ileri sarkıklık durumlarda başvurulan bir estetik operasyondur. İlk gebelikten sonra ya da 10 – 15 kilo verdikten sonra oluşan sarkmalar genellikle vaser liposuction ile toparlanabilir. Fakat ikinci – üçüncü gebeliklerden kalan sarkmalar ya da 50 – 60 kilo kaybetmek karın bölgesinde ciddi deformasyona neden olur. Bu durumda, karın germe ameliyatı tek başına uygulanabilir ya da vaser liposuction ile desteklenerek daha etkin sonuçlar alınabilir. Gerekli durumlarda özellikle de sarkıklığın sadece karının alt bölgesinde, göbeğin altında olduğu durumlarda “mini abdominoplasti” veya “mini karın germe” denilen daha küçük çaplı bir cerrahi işlemle de hafif sarkmalar giderilebilmektedir. Obezite ameliyatları yani zayıflama ameliyatları (tüp mide, mide balonu, gastrik by pass…) sonrası oluşan çok ileri sarkmalarda ise; yani post bariatrik cerrahi tedavide ise sirkümseransiyel, çepeçevre veya 360° karın germe olarak da adlandıran abdominoplasti teknikleri kullanılır.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Karın germe ameliyatı gebelik nedeniyle oluşan çatlaklar ve sarkma için kadınlar tarafından sıkça tercih edilse de hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir. Çünkü yalnızca gebelik değil, aşırı kilo alıp vermek de karın bölgesinde sarkmalara neden olabilir. Aşırı kilo veren kişilerde veya zayıflama ameliyatları sonrasında, kilo sabitlendikten sonraki aşama karın germe estetiğidir. Bu kişilerde cilt sarkması ile birlikte karın ön duvarında da sarkma meydana geldiği için tek çözüm karın germe yani abdominoplasti ameliyatıdır.

Karın germe ameliyatı olacak kadınların yakın süreçte gebelik düşünmüyor olması da önemlidir. Karın germe ameliyatı gebeliğe kesinlikle engel değildir. Fakat cilt dokusu tamamen normalleşmeden, kendini tamamen toparlamadan gebelik gerçekleşmemelidir. Gebelik, ameliyatlı dokunun yeniden esnemesine, sarkmasına dolayısıyla da operasyonun başarısız sonuçlanmasına neden olur. Bu da hasta için ameliyat sürecini iki kez yaşamak, ikinci kez ameliyat yorgunluğunu çekmek anlamına gelir. Eğer yakın tarihte gebelik düşünüyorsanız doktorunuzla konuşarak operasyonu doğumdan sonrası için planlayabilirsiniz.

Karın germe estetiği, kilo vermek amacıyla yapılan bir işlem değildir. Amaç; derideki sarkma sonucunda meydana gelen sağlıksız ve rahatsız edici görüntünün estetik hâle getirilmesidir. Bu nedenle ameliyat olacak kişinin ideal kilosunda olması en tercih edilen durumdur. Karın germe estetiğinin olumlu etkileri ideal kilo korunduğu sürece devam eder. Eğer ideal kilonuzda iken ameliyat olup sonrasında da bu süreci egzersiz ve sürdürülebilir bir diyetle desteklerseniz uzun süre dümdüz, sıkı ve çekici bir karna sahip olabilirsiniz.

Karın Germe Estetiği Nasıl Yapılır?

Karın germe estetiği iki farklı şekilde yapılabilir. Birincisi; karın bölgesinin hem alt hem de üst kısımlarına yapılan cerrahi işlem yani tam karın germe ameliyatıdır. Tam karın germe ameliyatında (total abdominoplasti) karın derisindeki sarkık alan tamamen atılıp gerilir; böylece sakmış, çatlamış ve deforme deriden tamamen kurtulunur.  Göbek deliği yeniden konumlandırılır. Karın ön duvarındaki gevşeklik içeriden dikişlerle sıkılaştırılıp daraltılır. Bu işlem vaser liposuction ile desteklenebilir (lipoabdominoplasti). Böylece karın bölgesindeki sarkmalar giderilirken bel bölgesinde incelme de sağlanır. Bu da kişiye tam anlamıyla estetik bir bel görünümü kazandırır.

Mini karın germe yani mini abdominoplasti ise sarkıklığın sadece karnın alt bölgesinde yani göbek deliğinin altındaki bölgede olduğu durumlarda yapılır. Bu operasyonda göbek deliğinin üst kısmında onarım yapılmaz, göbek yeri değiştirilmez. Cerrahi işlem daha küçük bir bölgede; yalnızca karnın alt kısmında gerçekleşir.

Karın germe yani abdominoplasti yöntemlerinin hepsinde (obezite cerrahisi sonrası yapılan çepeçevre 360 derece abdominoplasti dahil) kesiler her zaman iç çamaşırınızın, bikini yada mayonuzun içinde kalacak şekilde planlanır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Sizi Neler Bekliyor?

Abdominoplasti, genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu nedenle anestezide uygulanan temel prosedürler bu operasyon için de geçerlidir. Ameliyattan 6 – 8 saat önce yeme – içmenin kesilmesi ve sigaranın en az 1 ay önceden bırakılması tercih edilir. Hasta, ameliyattan sonra da sigara içmemelidir. Çünkü sigara cilt dokusuna verdiği zararla iyileşme süresini olumsuz etkileyebilir. Karın germe ameliyatından sonra;

  • Karın germe ameliyatından sonra 1 – 2 gün hastanede yatış gereklidir. Bu süreçte hasta bol bol yürütülür ve anestezinin etkilerini üzerinden atması sağlanır.
  • Drenler genelde 3 – 4 gün sonunda çıkarılır. Sonrasında pansumana gerek kalmaz ve banyo yapılabilir.
  • Her ameliyatta olduğu gibi karın germe ameliyatında da iyileşme süresinin kişiden kişiye değiştiğini unutmamak gerekir. Yaşlı bir hastanın iyileşme süresi ile bir gencin iyileşme süresi aynı olmayabilir. Sigara içmek bu süreci olumsuz etkileyen en önemli faktördür. Bu nedenle sabırlı olmak önemlidir.
  • Ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra hasta tüm işlerini kendisi yapabilecek hâle gelir ve sosyal hayatına geri dönebilir. Bu süreçte eğer doktorun önerilerine harfiyen uyulursa ağrı hissi çok daha az; iyileşme süresi de kısa olacaktır. Mini abdominoplasti ameliyatında bu süre daha kısadır.

Ankara Karın Germe Fiyatı

Karın germe Ankara ameliyatında her hastaya yapılan kesinin büyüklüğü farklıdır. Bazı hastalar için liposuction desteği ve tam karın germe ameliyatı şartken bazı hastalarda mini karın germe işlemi yeterli olabilmektedir. Bu nedenle karın germe ameliyatlarında sabit bir fiyattan söz edemeyiz. Fakat Ankara’daki kliniğimizde muayene olarak size özel karın germe ameliyatı fiyatını öğrenebilirsiniz. Op. Dr. Can Öztekin’den randevu almak ve 2024 karın germe ameliyatı fiyatlarımız hakkında fikir sahibi olmak için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Call Now Button