Masseter Botoksu Ankara

Masseter botoksu Ankara, diş sıkma ve gıcırdatma sorununu gidermek ve çene kasının aşırı büyümesi sonucu oluşan yüz asimetrilerini gidermek amacıyla yapılan uygulamadır. Masseter kası (çene kası), çenenin çiğneme fonksiyonu için son derece büyük bir öneme sahiptir. Bununla birlikte aynı zamanda çeneye ve alt yüz bölgesine boyut kazandırarak yüz estetiğine katkı sağlamaktadır. Ancak masseter kası, yoğun kullanıma bağlı olarak (sürekli sakız çiğneme veya bruksizm gibi etmenler) tek veya çift taraflı olarak büyüyebilir. Bu durum çift taraflı olsa bile yüzde fark edilir asimetriler oluşmasına neden olabilir. Ayrıca tedavi edilmeyen bruksizm (diş sıkma sorunu), dişlerin zaman içerisinde aşınmasına, zarar görmesine ve çürüklere karşı daha hassas bir yapı edinmesine neden olabilir.

Masseter botoksu sayesinde hem bruksizm sorununu gidermek hem de masseter hipertrofisine (çene kası büyümesine) bağlı gelişen estetik sorunları ortadan kaldırmak mümkündür. Yazımızın devamında ‘’Masseter botoksunun yan etkileri nelerdir?’’, ‘’Masseter botoksu neden yapılır?’’, ‘’Masseter botoksunun faydaları nelerdir?’’ ve ‘’Masseter botoksunun etkileri ne zaman başlar?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara masseter botoksu hakkında detaylı bilgi için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Masseter Botoksu Nedir?

Masseter botoksu, masseter hipertrofisine bağlı gelişen yüz asimetrilerini ortadan kaldırmak ve masseter kasının aşırı aktif olması nedeniyle ortaya çıkan diş sıkma sorununu gidermek için yapılan uygulamadır. Masseter botoksu halk arasında diş sıkma botoksu veya çene botoksu gibi isimlerle de bilinmektedir. Ameliyatsız estetik uygulamaları arasında en çok tercih edilenlerden biri olan masseter botoksu sayesinde, çene kasında büyümeye bağlı gelişen estetik sorunlar giderilebilir ve alt yüz bölgesine daha estetik bir görünüm kazandırılabilir.

Diş Sıkma Botoksu Nedir?

Diş sıkma botoksu, masseter kasını uyku veya uyanıklık sırasında istemsizce sıkan ve buna bağlı olarak diş gıcırdatma sorunu deneyimleyen bireylere yapılan tedavidir. Botoksla diş sıkma tedavisi gibi isimlerle de bilinir. Bu uygulama sayesinde diş sıkmaya bağlı gelişebilecek çene kası büyümesi, yüz asimetrisi ve diş hasarı önlenebilir/ortadan kaldırılabilir.

Masseter Botoksu Ankara Neden Yapılır?

Masseter botoksunun temel amacı çene bölgesindeki kas aktivitesini kontrollü bir şekilde azaltmaktır. Böylece diş sıkma sorunu ve çene kasındaki büyümeye bağlı gelişen yüz asimetrisi ortadan kaldırılabilir.

Diş Sıkma Neden Olur?

Tıp dilinde bruksizm olarak bilinen diş sıkma (diş gıcırdatma), bireyin bilinçsiz bir şekilde çene kasını sıkması ile ortaya çıkan bir durumdur. Diş sıkma sorunu şu gibi etmenlerden meydana gelebilir:

 • Anksiyete.
 • Aşırı stres.
 • Öfke sorunları.
 • Hiperaktivite.
 • Parkinson.
 • Merkezi sinir sistemi hastalıkları.
 • Ortodontik problemler.

Diş sıkma sorunu bu gibi etmenlerden meydana gelebilir. Ancak bruksizm genellikle aşırı stres vb. psikolojik etmenler sonucu gelişmektedir. İstemsiz diş sıkmanın zararları arasında ise şunlar yer almaktadır:

 • Zaman içerisinde diş minesinin yıpranması ve dişlerin zarar görmesi.
 • Dişlerde sıcaklık ve soğukluk hassasiyeti gelişmesi.
 • Çene kasının büyüyerek yüzde asimetri sorununa yol açması.
 • Çene yorgunluğu.

Bruksizmin zararları bu şekilde sıralanabilir.

Masseter Botoksu Ankara Zararlı Mı?

Masseter botoksu zararlı veya tehlikeli bir uygulama değildir. Bununla birlikte çene yüzdeki en önemli bölgelerden biridir. Bu yüzden çene kasını ilgilendiren botoks uygulamaları, uzman bir doktor tarafından, uygun dozlarda, kaliteli botoks sıvıları ile yapılmalıdır. Doktor botoks noktalarını dikkatle belirlemeli ve enjeksiyon işlemini hassasiyet ile gerçekleştirmelidir. Aksi takdirde istenmeyen komplikasyonlar gelişebilir.

Masseter Botoksunun Yan Etkileri Nelerdir?

Masseter botoksunun yan etkileri son derece sınırlıdır. Uygulama sonrasında, tüm botoks işlemleri sonrasında olduğu gibi çenedeki enfeksiyon noktalarında hafif bir ödem gelişebilir. Bu ödem, soğuk kompres uygulamasının da yardımı ile gün içerisinde kaybolur.

Masseter Botoksunun Faydaları Nelerdir?

Masseter botoksunun faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

 • Çeneye daha zarif bir görünüm kazandırılabilir.
 • Alt yüz bölgesinde, çene kası büyümesine bağlı gelişen asimetrik görünüm giderilebilir.
 • Diş sıkma ve gıcırdatma sorunu giderilebilir.
 • İleri diş hasarı önlenebilir.
 • Diş gıcırdatma sorununa bağlı gelişen uyku sorunları giderilebilir. Uyku sırasında meydana gelen diş gıcırdatma yalnızca bireyin değil aynı zaman da partnerinin de uyku sorunları deneyimlemesine neden olabilmektedir. Bu yüzden masseter botoksunun faydalarını, uygulamayı yaptıran bireyin yakınları da hissedecektir.

Masseter botoksunun faydaları bu şekilde sıralanabilir.

Masseter Botoksu Ne Kadar Sürer?

Masseter botoksu 10 ila 15 dakikalık bir işlemdir. Kısa sürede tamamlanması ve herhangi bir iyileşme süreci gerektirmemesi nedeniyle aktif bir çalışma hayatına veya yoğun bir sosyal yaşama sahip olan bireyler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Masseter Botoksu Nasıl Yapılır?

Masseter botoksu sırasında ilk olarak çene bölgesi incelenir ve uygulamanın doz planlaması yapılır. Daha sonra ise enjeksiyon noktaları belirlenir. Botoks enjeksiyonu öncesinde doktor, ağrı eşiği düşük olan veya iğne korkusu bulunan hastalar için hedef bölgeye lokal anestezi kremi sürer. Kremin etkisi başladıktan sonra ise botoks enjeksiyonunu tamamlar. Masseter botoksu yaptıranlar uygulamadan sonra evlerine dönebilir; iş veya sosyal yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Masseter botoksunun etkileri genellikle 1 hafta içerisinde fark edilir seviyelere ulaşır.

Ankara Masseter Botoksu Fiyatları

Ankara masseter botoksu fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir.

Call Now Button