Burun Estetiği Ankara

Burun estetiği Ankara yani rinoplasti ameliyatı günümüzde en çok tercih edilen estetik operasyonlardan biridir. Burun estetiği ameliyatının önemi; iletişim sırasında en çok dikkat çeken kısımın burnumuz olmasıdır. Burun ve yüz ile uyumu aynı zamanda güzellik algısında da oldukça önemli yere sahiptir. Bu nedenle burun estetiği Ankara özgüven üzerinde de oldukça etkilidir. Kemerli burun yapısı, belirgin deviasyonlar ve burnun yüze göre büyük ve/veya orantısız büyüklükte olması burun estetik operasyonları sayesinde giderilebilen sorunlardır. Tıptaki adı rinoplasti ameliyatı olan burun estetiği Ankara ameliyatı, nefes alma ile ilgili şikâyetler söz konusu olduğunda, sağlık için de yapılabilmektedir. Kadın – erkek fark etmeksizin her bireyin yaptırabildiği burun estetiği Ankara, deneyimli bir cerrah tarafından yapıldığında yüzünüzü tamamlayan, doğal bir buruna sahip olmanızı sağlar. Ankara burun estetiği fiyatları, burun estetiği fiyatı, burun estetik fiyatları, burun estetiği fiyat, burun estetiği fiyatları, ankara en iyi burun estetiği doktorları hakkında sorularınıza cevap almak ve Ankara’nın burun konusunda uzman estetik cerrahlarından Op. Dr. Can Öztekin’den randevu almak için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Ankara Ne Demektir?

Rinoplasti veya nazoplasti olarak da bilinen burun estetiği ameliyatı; burundaki kemer, genişlik, burun ucunun düşüklüğü, deviasyon ve diğer kusurların giderilmesi amacıyla yapılan estetik operasyonlardır. Sadece estetik kaygılarla yapılabileceği gibi yaralanma ve sağlık sorunları nedeniyle de yapılabilir. Burun estetiği gerektiren sağlık sorunları, nefes almayı zorlaştıran kemik ve septum eğrilikleridir. Burun kırılması ya da ciddi darbeler sonucunda oluşan eğilmeler de nefes alma sorunlarına yol açabilir ve burnun doğal görünümünü bozabilir. Bu sorunlar, burun estetiği ameliyatı ile giderilebilir. Sağlık amacıyla yapılan burun estetiklerinde aynı zamanda burun şekli de düzeltilir.

Burun Estetiği Ankara Kimler için Uygundur?

Sağlık amacıyla yapılan burun ameliyatlarında doktorun burun yapısını inceleyerek vereceği karar belirleyicidir. Eğer burun boşluğundaki alan iyice daralmışsa ve uykuda bile nefes almayı zorlaştıracak seviyeye gelmişse de burun estetiği yapılabilir. Bunun yanında rinoplasti ameliyatının en sık yapılma amacı ise estetiktir. Burun şekli nedeniyle karşılıklı iletişim sırasında kendini kötü hisseden ve burun şeklini değiştirmek isteyen herkes burun estetiği yaptırabilir. Burun estetiği ameliyatı ile düzeltilebilen burun kusurları:

 • Burnun yüze göre büyük ya da küçük olması
 • Özellikle profilden bakıldığında görünen burun kemeri
 • Burnun geniş ve yayvan görünmesi
 • Burun ucunun düşük olması
 • Gülünce burun ucunun düşmesi ve burun kanatlarının genişlemesi
 • Burun ucunun kalın ya da geniş olması
 • Burun kemiğinin sağa ya da sola eğimli olmasıdır.

Bu kusurlar, burnun doğal yapısı nedeniyle olabileceği gibi daha önce geçirilmiş travmalar ve burun ameliyatlarından da kaynaklanabilir.

Burun Estetiği Ankara Kaç Yaşından İtibaren Yapılır?

Burun estetiği Ankara yaptırmak için kesin bir yaş sınırı olmasa da kemik ve kıkırdak gelişiminin tamamlanmış olması tercih edilir. Çocukluk ve ergenlik döneminde kemikler yenilenme sürecinde olduğu için burun operasyonundan tam olarak verim alınamayabilir. Bu nedenle rinoplasti ameliyatı için; erkeklerde 18 yaşından; kadınlarda ise 17 yaşından gün almaları beklenmektedir. Tabii kemik gelişimi her bireyde farklı olacağından bu noktada son sözü ancak muayeneden sonra söylemek mümkündür. Kaza ya da sağlıkla ilgili çok özel durumlarda, çocukluk döneminde de burun estetiği yapılabilir. Fakat burun operasyonun başarısı açısından yetişkinlik dönemini beklemek en sağlıklısıdır.

Burun Estetiğinde Doktor Seçimi

Burun estetiği ameliyatlarının başarısında cerrahın rolü büyüktür. Rinoplasti ciddi tecrübe gerektiren bir ameliyattır. Cilt ve kemik yapısı narin olan kişilerde burun operasyonun teknik açıdan daha dikkatli yapılması gerekir. Hem burun operasyonun sorunsuz gerçekleşmesi hem de yüzünüze en uygun burun yapısının belirlenmesi cerrahın deneyimine bağlıdır. Bazı burunların estetikle düzeltilmesine rağmen yapay görünmesinin nedeni yüze uygun burun şeklinin belirlenmemesidir. Estetik görünüm için yüz şekli, dudaklar, alın ve elmacık kemikleri simetrik ve orantılı olmalıdır. Deneyimli bir cerrah sizi bu konuda yönlendirir ve sizin de istekleriniz doğrultusunda yüzünüze en çok yakışacak burun şeklini bilir. Burnun sadece kalkık ve düzgün olması değil, doğal durması da güzelliğinizi etkiler.

Doktorunuzu seçerken öncelikle özgeçmişini okuyarak burun estetiği alanındaki uzmanlıklarını öğrenebilirsiniz. Cerrahın geçmiş deneyimleri, katıldığı akademik çalışma ve konferanslar burun estetiği alanındaki spesifik uzmanlığı hakkında bilgi almanıza yardımcı olacaktır. Unutmamak gerekir ki burun estetiği kalıcı bir uygulamadır. İlk ameliyatta yapılan hataların geri dönüşü hem hasta için zahmetli hem de hekim için zor olmaktadır. Eğer Ankara’da burun estetiği konusunda deneyimli, güvenebileceğiniz bir doktor arıyorsanız Op. Dr. Can Öztekin ile iletişime geçebilir ve burun estetiği konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Burun Estetiği Ankara Zor Bir Ameliyat Mıdır?

Burun şeklinden memnun olmamasına ya da sağlık sorunları nedeniyle nefes almakta zorlanmasına rağmen ameliyat olmaktan korkan birçok hastamız bulunmaktadır. Bunun nedeni genellikle burun ameliyatından sonra oluşan ağrı, morluklar ve tampondur. Daha önce burun ameliyatı olmuş kişilerin pamuklu tamponlarla yaşadığı zorlu deneyim, ameliyat olmayı düşünenleri de korkutmaktadır. Fakat günümüzde kullanılan silikon ve diğer özel tamponlar, pamuklu tamponlar gibi burnun içine yapışmamaktadır. Bunun yanında nefes alma sorunu olmayıp sadece burun estetiği yaptığımız hastalarda ise hiç tampon kullanmıyoruz. Ağrı ise rinoplasti ameliyatlarının bir parçası değildir. Doğru planlardan çalışıldığı sürece, ertesi gün ağrı kesici kullanan hasta sayısı çok düşüktür. Bu durum, burun estetiği ameliyatlarını önemli ölçüde kolaylaştırmıştır diyebiliriz. Ameliyat sonrasında oluşan morluk ve şişkinliğin azalması ise kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Herkesin cilt ve kemik yapısı farklıdır. Bu nedenle ameliyat süreci bazı hastalarımız için daha zorlu geçebilmektedir. Genel olarak söylemek gerekirse; burun estetiği ameliyatı özenli ve dikkatli yapıldığında ve sonrasında doğru bakım ve dinlenme ile, en zorlu aşamalar bir – iki günde atlatılabilmekte ve hastalarımız burnunun son hâlini gördüğünde sonuçlardan oldukça memnun kalmaktadır.

Septum Deviasyonu (Septoplasti)

Septum eğriliği nefes alma sorunlarına yol açan burun deviasyonlarının başında gelmektedir. Burun boşluğunu ikiye ayrılan ve mukoza ile kaplı olan bu bölgede herhangi bir tarafa doğru eğrilik görülebilir. Bu durumda kişinin nefes alması zorlaşır. Septum deviasyonlarının tek tedavisi ameliyattır. Ameliyat, septoplasti adı verilen özel bir cerrahi teknikle yapılır. Septoplasti sırasında tüm işlemler içeriden yapıldığı için burunda herhangi bir kesi izi görülmez.

Estetikli Burun Şekli Önceden Görülebilir Mi?

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde burnun alacağı son şekli görmek mümkündür. Hastanın istediği burun şekli doktor tarafından değerlendirilir. Karşılıklı fikir alışverişi ve doktorun uzman yönlendirmeleri ile ideal burun şekline karar verilir. Bu şekil, gerekli tarama yöntemleri yapıldıktan sonra iki boyutlu ya da üç boyutlu cihazlarla ekranda görülebilir. Hastanın ameliyattan sonra nasıl görüneceğini bilmesi, operasyondan istenmeyen sonuç alma olasılığını azaltmakta ve hastalarımıza güven vermektedir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği hem açık teknikle hem de kapalı teknikle yapılabilir. Kapalı rinoplastide iyileşme süresi daha kısa olmasına rağmen her hastaya uygulanabilen bir teknik değildir. Özellikle burun ucuna müdahaleler ile ilgili kısıtlamaları vardır. Seçilmiş uygun hastalarda ise keyifle kapalı rinoplasti yapmaktayız. Açık rinoplasti ise cerraha geniş görüş açısı sağlar ve operasyonun başarısını artırır. Küçük bir kesiden burun içerisindeki tüm kemik ve kıkırdak dokusuna ulaşılır.

Rinoplasti ameliyatları sırasında hastalar uyutularak; derin sedasyon dediğimiz yöntemle ya da genel anestezi ile yapılır. Operasyon sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Doktor kontrolünde verilen ağrı kesiciler ve soğuk kompres uygulaması sayesinde ağrı hissi en aza indirilir. Septum eğriliği ile birlikte olan estetik burun operasyonları yaklaşık 2 -4  saat sürer.

Burun Estetiği Sonrası Süreç Nasıldır?

Burun estetiği ameliyatı anestezi altında yapılan bir işlem olduğu için hastanın anesteziye hazırlanması gerekir. Bunun için rinoplasti ameliyatından önceki 6 saatte yemek yememesi ve sıvı tüketmemesi gerekir. Sigara, ameliyat sürecini olumsuz etkilediği için hastaların ameliyat süresince sigarayı bırakması tavsiye edilir.  Burun estetiği ameliyatından sonra;

 • Ameliyattan hemen sonra yüzde şişlik ve morarma görülebilir. Şişlik ve morluklar ilk 1 – 2 gün artarak devam eder. Bu süreçte gözlerinize ve tüm yüzünüze soğuk jel paketleri ile kompres yapmak şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır. Yaklaşık 1 haftanın sonunda şişlik de morluklar da yavaş yavaş yok olmaya başlar.
 • İkinci haftanın sonunda şişlik ve morluklar tamamen geçer. C vitamini takviyesi almak ve öğünlerde C vitamini zengini besinlere yer vermek yaraların iyileşme süresini kısaltacaktır.
 • İlk günde ara ara sızıntı şeklinde burun kanamaları görülebilir.
 • Özel plastik koruyucular ile ameliyattan 2 gün sonra banyo yapılabilir. Eğer üst dudakta kesi yoksa dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
 • Ameliyattan yaklaşık bir yada iki gün sonra varsa silikon tamponlar çıkarılır. Eğer ameliyat açık teknikle yapılmışsa birinci haftada sadece burun ucunda olan dikişler alınır.
 • Ameliyattan sonraki 4 hafta boyunca ağır sporlardan ve darbelerden kaçınmak gerekir. Hastaya yan yatmaması ve ruj sürerken dudaklarını birbirine bastırmaması gibi konularda bilgi verilir. Buna benzer mimik ve hareketler burun ucunu deforme edecek gerilimler yaratabilmektedir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Ankara Mümkün Mü?

Burun estetiği ameliyatları herhangi bir olumsuz yan etkisi olmayan ve kişinin özgüveninin  yükselmesine, sağlıklı nefes almasına yardımcı olan operasyonlardır. Fakat bazı kişiler, günlük hayata dönme süresinin daha kısa olması nedeniyle ameliyatsız burun estetiği Ankara ‘yı tercih etmektedir. Hyaluronik asit dolgu ve botulinum toksin uygulamaları ile bazı burun kusurları ameliyatsız olarak da giderilebilmektedir. Fakat bu işlemlerin ömrü 6 ay ile 1 yıl arasındadır. İşlemlerin kalıcı olması için sürekli yenilenmesi gerekir. Geçici bir işlem olması, burun ameliyatından önce burnun alacağı şekli görebilmek açısından iyidir ve ameliyat kararı almayı kolaylaştırabilir.

Ankara Burun Estetiği Fiyatları 2024

Burundaki deformasyonları gidermek için açık rinoplasti, kapalı rinoplasti, yarı kapalı rinoplasti gibi birçok farklı cerrahi teknik bulunmaktadır. Burun estetiği Ankara hem sağlık hem de estetik amacıyla yapılabilir. Bazı hastalarımız burun estetiğini tamamlayan ek uygulamalar da talep edebilir. Aynı zamanda bazı hastalarda komplike cerrahi işlemlerin uygulanması zorunlu olmakta, bu nedenle fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Ankara’da burun estetiği fiyatlarını öğrenmek için yapabileceğiniz en iyi şey uzman bir estetik cerrahına muayene olduktan sonra tamamen sizin ihtiyaçlarınıza özel olarak hesaplanan fiyatı öğrenmektir. Ankara burun estetiği fiyatları 2024 için kliniğimizle iletişime geçebilir, liposuction ve diğer tüm uygulamlarımız hakkında da Op. Dr. Can Öztekin’den randevu alabilirsiniz.

Call Now Button