Migren Botoksu Ankara

Migren botoksu Ankara, migren ataklarının sıklığını azaltmak ve bu ataklar sırasında hastanın daha az ağrı hissetmesini sağlamak amacıyla yapılan, bağ ağrısı botoksu olarak da bilinen uygulamadır. Migren, anormal beyin aktivitesinin sinir sinyallerini geçici suretle etkilemesiyle ortaya çıkan, başın bir tarafında zonklama tarzında ağrı ile kendini belli eden rahatsızlıktır. Migren ağrıları, farklı baş ağrısı tiplerine kıyasla çok daha şiddetlidirler. Ataklar halinde gelen migren ağrılarına, ışığa ve sese karşı hassasiyet, halsizlik ve görme ile alakalı sorunla da eşlik edebilir. Migren günümüzde en sık kadınlarda görülse de erkeklerde de ortaya çıkabilir. Aile üyelerinden birinde veya birden fazlasında migren şikayeti olan kişiler, migren konusunda genel nüfusa kıyasla çok daha büyük bir risk altındadırlar.

Migren botoksu, migren ataklarının tekrarlama sıklığını azaltabilir ve ataklar sırasında bireyin daha az rahatsızlık hissi duymasına yardımcı olabilir. Yazımızın devamında ‘’Migren botoksu nasıl yapılır?’’, ‘’Migren botoksu ne kadar sürer?’’, ‘’Migren botoksunun yan etkileri nelerdir?’’ ve ‘’Migren botoksunun etkileri ne zaman başlar?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara migren botoksu hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Migren Botoksu Nedir?

Migren botoksu, migren ataklarının tetiklendiği bölgelere uygulanan ve migren atakları sırasında deneyimlenen ağrı hissini hafifletmek için yapılan botulinum toksin enjeksiyonudur. Migren atakları son derece şiddetli olabilir, bireyin günlük hayatını, iş yaşamını ve sosyal yaşantısını ciddi ölçüde olumsuz etkileyebilir. Hatta migren ağrıları bazı hastalarda o kadar şiddetlidir ki hastalar yataklarından ayrılmak istemeyebilirler. Migren ilaçları, migren ağrılarını geçirmekte veya migren ataklarını engellemekte her zaman etkili olmayabilirler. Özellikle de bazı ağrı kesici ilaçlar, düzenli ve uzun süreli kullanımda (ilaç toleransı nedeniyle) migren ağrılarını gidermekte eskisi kadar başarılı olamayabilirler. Bu da bireyin günlük yaşamına devam etmesini çok daha zorlaştırır.  Migren botoksu sayesinde bahsetmiş olduğumuz sorunlar giderilebilir, migren ataklarının şiddeti ve sıklığı azaltılabilir.

Migren Botoksu İşe Yarıyor Mu?

Migren botoksu, sinir hücrelerinin ağrı sinyali göndermek için kullandığı nörotransmiterleri (hücrelerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan kimyasallar) bloke eder. Böylece migren ataklarının sıklığı ve ataklar sırasında deneyimlenen ağrının şiddeti önemli ölçüde azaltılabilir.

Migren Botoksunun Faydaları Nelerdir?

Migren botoksunun faydaları arasında şunlar yer alır:

  • Hastanın migren atakları sırasında daha fonksiyonel kalmasına yardımcı olabilir.
  • Migren ataklarının şiddetini ve sıklığını azaltabilir.
  • İlaç kullanım sıklığını azaltabilir ve fazla ilaç kullanımına bağlı gelişebilecek komplikasyonları önleyebilir.

Botoksla migren tedavisinin faydaları bu şekilde sıralanabilir.

Migren Botoksu Nerelere Yapılır?

Migren botoksu Ankara sırasında enjeksiyon noktaları özel olarak seçilir. Migren botoksu yapılan bölgeler arasında şunlar bulunur:

  • Alın bölgesi.
  • Şakaklar.
  • Boyun bölgesinde bulunan oksipital kaslar.
  • Ensenin başlangıç kısmında bulunan servikal paraspinal kaslar.
  • Omuz bölgesi.

Migren botoksu bu noktalara nörolog tarafından dikkatle uygulanır. Bölgedeki önemli kasların işlevlerini engellememek için enjeksiyon işlemi oldukça yüzeysel gerçekleştirilir.

Migren Botoksu Ankara Zararlı Mı?

Migren botoksu zararlı veya tehlikeli bir uygulama değildir. Ancak bu uygulamanın alanında uzman bir nörolog tarafından yapılması gerekir. Çünkü migren botoksunun yapıldığı bölgelerde, işlevleri beden için son derece önemli olan kaslar ve sinir hücreleri yer almaktadır.

Migren Botoksunun Yan Etkileri Nelerdir?

Migren botoksunun yan etkileri son derece sınırlıdır. Migren botoksu yaptıranlar, uygulama noktalarında hafif bir şişlik ve kızarıklık meydana geldiğini hissedebilirler. Bu şikayetlerin en geç bir gün içinde geçeceği unutulmamalıdır.

Migren Botoksu Ankara Kalıcı Mı?

Migren botoksu, diğer botoks uygulamaları gibi kalıcı değildir. Bölgedeki kas aktivitesine, mimik kullanımına, cilt tipine ve bireyin metabolizmasına göre migren botoksunun etkileri 3 ila 4 ay içerisinde kaybolacaktır. İsteyen bireyler, migren botoksunu 3 ila 4 aylık periyotlarla tekrarlatabilmektedir.

Migren Botoksu Ne Kadar Sürer?

Migren botoksunun süresi, enjeksiyon noktalarının sayısına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir. Kapsamlı uygulamalar 30 ila 45 dakika kadar sürerken sınırlı uygulamalar ise genellikle 15 dakika içerisinde tamamlanmaktadır.

Migren Botoksu Nasıl Yapılır?

Migren botoksu sırasında nöroloji uzmanı hastasına migren ağrılarının nerede başladığını, hangi bölgeleri etkilendiğini ve ağrıların ne kadar şiddetli olduğunu sorar. Detaylı bir öykü alındıktan sonra hastanın ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda enjeksiyon noktaları belirlenir. Bu noktalar antiseptik solüsyon ile temizlenirler. Ardından da bu bölgelere lokal anestezi etkisi olan bir krem uygulanır. Kremin etkisi başladıktan sonra ise botulinum toksin enjeksiyonları gerçekleştirilir. Her bölgeye farklı dozda enjeksiyon yapılabilir. Nörolog, doz ayarlamasını kişiye özel olarak yapacaktır.

Migren Botoksu Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Migren botoksunun etkileri genellikle 7 ila 10 gün içerisinde başlar. Uygulama tekrarlanmadığı takdirde ise 3 ay içerisinde azalarak kaybolur.

Ankara Migren Botoksu Fiyatları

Ankara migren botoksu fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir.

Call Now Button