Çene Botoksu Ankara (Diş Sıkma Botoksu)

Çene botoksu Ankara, diş sıkma sorununu ve çene kasındaki orantısız belirginleşmeyi gidermek amacıyla başvurulan botoks uygulamasıdır. Alt çene kemiği ve çene kası (masseter kası) yüze boyut kazandıran ve yüz görünümü için son derece önemli olan dokulardır. Çene kası, aşırı aktif olması nedeniyle zaman içerisinde büyüme gösterebilir. Bu da yüz şekline ve yüz yapısına zarar verir. Aşırı aktif olan çene kası aynı zamanda istemsiz diş sıkma sorununa ve uyku sırasında diş gıcırdatma gibi problemlere de neden olabilir. Diş sıkma ve diş gıcırdatma, uzun dönemde bireyin diş sağlığına ciddi ölçüde zarar verebilir ve uyku kalitesiyle alakalı sorunlara yol açabilir.

Çene botoksu sayesinde, masseter kasının aktivitesi kontrollü olarak sınırlandırılabilir. Böylece çene kasının istenilen ölçüde zayıflaması ve çenenin daha zarif, yüz ile uyumlu bir görünüm kazanması sağlanır. Üstelik bu uygulama diş sıkma ve diş gıcırdatma sorununu da ortadan kaldırabilir. Yazımızın devamında ‘’Çene botoksu ne işe yarar?’’, ‘’Çene botoksu sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’, ‘’Çene botoksunun yan etkileri nelerdir?’’ ve ‘’Çene botoksu kalıcı mı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara çene botoksu hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Çene Botoksu Nedir?

Çene botoksu, masseter isimli çene kasında meydana gelen büyümeyi gidermek, çene hattına yüz ile uyumlu bir görünüm kazandırmak ve diş sıkma sorununu ortadan kaldırmak için yapılan uygulamadır. Çene botoksu sayesinde, masseter kasının yoğun çalışması sonucu gelişen orantısız çene görünümü giderilebilir. Böylece çene bölgesine çok daha zarif ve estetik bir görünüm kazandırılabilir. Bu uygulama masseter botoksu olarak da bilinir.

Çene Botoksu Neden Yapılır?

Çene botoksu Ankara şu gibi amaçlarla yapılabilir:

  • İstemsiz diş sıkma ve diş gıcırdatma sorununu gidermek.
  • Masseter kasındaki büyüme ve belirginleşmeyi ortadan kaldırmak.
  • Çene bölgesinin yüz ile çok daha uyumlu bir görünüm kazanmasını sağlamak.

Çene botoksu sayesinde çene kası kontrollü bir şekilde zayıflatılabilir. Böylece bahsetmiş olduğumuz kazanımlar elde edilebilir.

Çene Botoksu Ankara Kaç Yaşında Yapılır?

Çene botoksu, diğer kozmetik temelli uygulamalar gibi yalnızca 18 yaşından büyük bireylere yapılmaktadır. Eğer çene bölgesinde aktif bir enfeksiyon varsa veya tedavi edilmemiş bir açık yara bulunuyorsa çene botoksunun yapılması uygun olmayabilir. Bu sorunlar tedavi edildikten sonra hasta istediği zaman çene botoksu yaptırabilir.

Hali hazırda hamile olan veya emzirme sürecinde olan bireylere de çene botoksu yaptırmaları tavsiye edilmez. Bu süreçler bittikten sonra ise çene botoksu yaptırabilirler.

Çene Botoksunun Yan Etkileri Nelerdir?

Çene botoksunun yan etkileri arasında en sık rastlanılanları botoks sonrası meydana gelen kızarıklık ve hafif ödemdir. Bu yan etkiler genellikle kendiliğinden geçmektedir. Ancak botoks işleminin uzman bir doktor tarafından, FDA gibi otoriteler tarafından onaylanmış olan botoks markalarıyla yapılması gerekir. Aksi takdirde ‘’merdiven altı botoks’’ veya ‘’ucuz botoks’’ uygulamaları nedeniyle çok daha ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden botoks yaptırmak isteyenlere ‘’İran botoksu’’, ‘’Kore botoksu’’ vb. gibi sahte botoks uygulamalarından uzak durmaları tavsiye edilir.

Çene Botoksu Ankara Diş Sıkma Sorununa İyi Gelir Mi?

Çene botoksu diş sıkma sorununu etkili bir şekilde ortadan kaldırabilir. Botoks uygulaması sırasında masseter kasının ilgili noktalarına, botulinum toksin adı verilen özel bir nörotoksin enjekte edilir. Bu nörotoksin, sinir hücreleri ile kas hücreleri arasındaki iletişimi kontrollü olarak kısıtlar. Böylece çene kası istemsiz bir şekilde kasılamaz ve diş sıkma sorununa neden olamaz.

Çene Botoksu Kalıcı Mı?

Çene botoksu, etkileri kalıcı olan bir uygulama değildir. Uygulamanın etkileri çoğu zaman 4 ila 6 ay kadar sürebilir. Bazı kişilerde cilt tipi ve bölgedeki kas aktivitesine bağlı olarak uygulamanın etkileri 3 ay gibi erken bir sürede de kaybolabilir.

Çene Botoksu Ankara Tekrarlanabilir Mi?

Çene botoksu, hastanın talebine ve sağlık durumunun uygunluğuna göre 3 ila 6 aylık periyotlarla tekrarlanabilir. Böylece çene botoksunun etkileri korunabilir.

Çene Botoksu Ne Kadar Sürer?

Çene botoksu, diğer botoks işlemleri gibi dakikalar içerisinde tamamlanır. Uygulama genellikle 10 dakika içerisinde bitmiş olur.

Çene Botoksu Nasıl Yapılır?

Çene botoksu sırasında ilk olarak çene bölgesi temizlenir ve bölgeye lokal anestezi kremi sürülür. Daha sonra ise birkaç dakika boyunca kremin etki etmesi beklenir. Kremin etkileri başladıktan sonra ise çene kasının ilgili bölgelerine, uygun dozlarda botulinum toksin enjekte edilir. Böylece uygulama tamamlanmış olur.

Çene Botoksu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çene botoksu sonrası hasta günlük hayatına devam edebilir. Uygulama sonrası gelişen hafif ölçekli ödem ve kızarıklıklar, aynı gün içerisinde geçecektir.

Çene botoksu yaptıranlar en az bir hafta boyunca çene bölgesine baskı uygulamamalı, bu bölgeye masaj yapmamalıdırlar. Aynı şekilde 1 hafta boyunca bölgeye buhar banyosu uygulanması; hamama ya da saunaya gidilmesi önerilmez.

Ankara Çene Botoksu Fiyatları

Ankara çene botoksu fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir.

Call Now Button