Blog geri dön

Meme Büyütme Sonrası Süreçler Nasıldır?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında, hastaların doktorları tarafından verilen önerilere uymaları, iyileşme süreci boyunca birtakım davranışlardan kaçınmaları gerekmektedir. Böylece meme dokuları çok daha hızlı ve verimli bir şekilde iyileşebilir, birey hızlı bir şekilde eski yaşamına dönebilir.

Meme Büyütme Sonrası Sütyen Kullanımı

Meme büyütme sonrasında hastanın doktor tarafından önerilen bir destekleyici sütyen kullanması gerekir. Bu sütyenler meme dokularının iyileşme sürecini destekler, bölgedeki dokuların artan meme hacmine adapte olmasına yardımcı olurlar. Bununla birlikte destekleyici sütyenlerin önerilen süreden daha uzun süre kullanması tavsiye edilmez.

Meme büyütme sonrasında destekleyici korse/sütyen kullanımı son bulduktan sonra hastalar rahat hissedebilecekleri sütyenler kullanmaya devam edebilirler.

Meme Büyütme Sonrası Masaj

Meme büyütme sonrasında iyileşme süreci tamamlanana kadar memeler sıkılmamalı ve sıkıştırılmamalıdır. Bununla birlikte doktorun da önerisi ile, ilk birkaç haftadan sonra memeler uygun masaj yağları ile ovulabilir. Bu hali hazırda oldukça azalmış olan ödemin daha hızlı dağılmasına ve memelerin nihai görünümüne kavuşmasına yardımcı olabilir.

Meme Büyütme Sonrası Ödem

Meme büyütme sonrasında, diğer pek çok estetik ameliyatta olduğu gibi operasyon bölgesinde ödem oluşumu görülebilir. Bu ödem ve şişlik kalıcı değildir. Çoğu zaman operasyondan sonraki ilk haftada neredeyse tamamen kaybolmaktadır. Bununla birlikte ödemin tamamen dağılması birkaç ayı bulabilmektedir.

Meme Büyütme Sonrası Ağrı

Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastalar, iyileşme süreci boyunca bir miktar ağrı hissi deneyimleyebilirler. Bu beklendik bir komplikasyondur. Doktor, bu gibi şikayetler için hastasına ağrı kesici ilaçlar reçete eder. Bu ilaçlar ağrı şikayeti devam ettiği sürece kullanılabilir. Ağrı şikayeti genellikle operasyondan birkaç gün sonra azalarak kaybolur.

Meme Büyütme Sonrası Spor

Meme büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinin başlarında, hafif yürüyüşler yapılabilir. Bununla birlikte memelerin hareket etmesine, kolların ve göğüs bölgesindeki kasların kasılıp gevşemesine neden olabilecek sportif faaliyetlerden bir süre uzak durulması gerekir. Hasta ameliyattan yaklaşık 4 ila 8 hafta sonra normal spor rutinine dönebilir.

Meme Büyütme Sonrası Cinsel Yaşam

Meme büyütme sonrası ilk cinsel ilişki, operasyondan en az 2 hafta sonra olmalıdır. Cinsel ilişkiler sırasında memeler kontrolsüz bir şekilde hareket edebilir, ilişki sırasında normal olarak ufak kazalar yaşanabilir. Bu da hali hazırda hassas olan meme dokularına zarar verebilir. Bu yüzden önerilen süre boyunca cinsel perhiz uygulanmalıdır.

Meme Büyütme Sonrası Sigara Kullanımı

Meme büyütme sonrası sigara içilmemelidir. Tüm cerrahi operasyonlarda doktorların, hastalarına yönelttiği en önemli önerilerden biri budur. Çünkü sigara kullanımı, dokuların oksijenlenme ve beslenme mekanizmaları ile alakalı sorunlara yol açar. Bu da yaraların daha geç iyileşmesine, dokuların daha geç toparlanmasına ve bazen ise iyileşmenin ideal bir şekilde gerçekleşememesine neden olur. Bu yüzden meme büyütme operasyonu sonrasında önerilen süre boyunca sigara kullanılmamalı, mümkünse sigara tamamen bırakılmalıdır.

Ankara Meme Büyütme Fiyatları 2024

Ankara meme büyütme fiyatları, operasyonun detaylarına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir.

Blog geri dön
Call Now Button