Liposuction Zararları Nedir?

Liposuction zararları aslında yok denebilecek kadar azdır. Liposuction işleminde ortaya çıkabilecek en zararlı durum, aynı gün içerisinde birden fazla kez liposuction yaptırmaya bağlı olarak gelişebilecek komplikasyonlardır. Aynı gün içerisinde birden fazla kez liposuction işleminin yapılması bazı tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Liposuction cerrahi bir işlemdir ve yapılan cerrahi işlemlere bağlı olarak insan vücudunun dayanabileceği cerrahi travma miktarının bir limiti vardır.

Liposuction ameliyatı yaptıran bir hasta aynı gün içerisinde yüz germe veya meme ameliyatı gibi liposuction ile ilgisi olmayan fakat sonuçta cerrahi bir işlem olan hiçbir ameliyatı yaptırmamalıdır. Özellikle abdominal liposuction ameliyatı ile aynı gün içerisinde jinekolojik cerrahi işlemler yapılması son derece tehlikelidir.

Liposuction işleminde kullanılan genel anestezi veya sedasyon yöntemleri dolayısıyla hastalar tek seferde birden fazla ameliyat yaptırmak isteyebilirler. Fakat liposuction ameliyatının diğer ameliyatlar ile birleştirilmesi oldukça sakıncalı bir durumdur. Bu noktada kişinin mutlaka alanında uzman ve tecrübeli bir doktor kontrolünde liposuction ameliyatına girmesi önerilir.

Liposuction ameliyatı cerrahi bir işlem olduğu için, diğer tüm cerrahi operasyonlarda görülebilen enfeksiyon, kanama, cilt ülseri veya sinir yaralanması gibi riskler liposuction ameliyatında da mevcuttur. Fakat ameliyat sırasında veya sonrasında bu komplikasyonların görülme riski çok düşüktür. Liposuction ameliyatı öncesinde işlem yapılacak olan bölgenin şişirilmesi sayesinde de bu riskler minimuma indirilmiş olur.

Liposuction yararları bilimsel yayınlarla defalarca kez kanıtlanmış, yasal bir prosedürdür. Tüm cerrahi operasyonlarda görülebilen morarma, şişme ve geçici uyuşma gibi bazı yan etkiler, liposuction ameliyatı sonrasında da görülebilir.  Fakat mikrokanüllerin kullanıldığı liposuction işlemlerinde ameliyat sonrası görülebilen cilt düzensizlikleri mimimuma indirilmiştir. Liposuction ameliyatında büyük boyutlu kanül kullanılması, ciltte düzensizlik riskini arttırmaktadır. Hastanın aşırı obez olmadığı, aynı gün içerisinde birden fazla kez liposuction ameliyatı veya ilgisiz başka bir cerrahi işlem (meme cerrahisi, yüz germe vb.) yaptırmadığı durumlarda liposuction ameliyatı son derece güvenli bir ameliyattır.

Call Now Button