Liposuction ile Kaç Kilo Yağ Alınır?

Liposuction, genellikle orta ve ileri yaşlardaki hasta grubu tarafından tercih edilen, normalden fazla kilosu olan kadın ve erkeklerde başarılı bir şekilde uygulanan yağ aldırma ve vücut şekillendirme operasyonudur. Belli vücut bölgelerinde toplanan yağ öbekleri hem kişinin estetik görünümünü bozmakta hem de sağlık açısından risk teşkil etmektedir.

Liposuction Ankara yöntemi sayesinde fazla miktarda yağ dokusu alınabilmektedir. Tek seans liposuction işleminde 8-10 kg’a kadar yağ dokusu vücuttan alınabilir. Fakat yüksek miktarda yağ dokusu alımı, vücut dengesini etkileyebileceği için genellikle önerilmez. Bu yüzden liposuction işlemi ile vücuttaki yağ dokusunun 3’te 2’si alınmaktadır.

Vücuttaki yağlanmalar iki farklı dönemde, farklı şekillerde gerçekleşmektedir. Yağlanmanın görülmeye başladığı ilk dönem, ergenlik dönemidir. Ergenlikte yağ hücreleri çoğalmaya başlayarak, kilo alımına sebep olur. Orta ve ileri yaşlarda ise vücuttaki yağ dokularının büyüme şekli değişir. Yağ hücreleri ergenlikteki gibi sayıca çoğalmak yerine şişer ve büyür. Yetişkinlerde görülen kilo alımı genellikle yağ dokularının oluşum sürecindeki bu değişim ile ilişkilendirilir.

Şişen ve büyüyen yağ hücreleri, egzersize ve diyetlere karşı inatçı bir yapı sergilemektedirler. Hedeflenen vücut bölgesindeki yağ oranı azaltılsa dahi, sağlıklı beslenme ve spor yapma gibi alışkanlıklar bırakıldığı anda aynı bölgede tekrar yağlanma riski ile karşı karşıya kalınmaktadır. Hacimsel olarak büyüyen yağ hücreleri kadınlarda genellikle kalça, bacak ve bel çevresinde yoğunlaşırken erkeklerde ise bel çevresi ve karın bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Bu bölgeler dışında kollar, sırt, göğüs, boyun, bacağın alt ve üst kısımları da vücut yağlanmasının sık görüldüğü bölgeler arasındadır.

Vücuttaki yağ oranının belirli bir sınırda tutulması, sağlıklı bir yaşam sürmek ve estetik bir vücuda sahip olmak açısından son derece önemlidir. Bu oran sağlıklı bir erkekte, vücuttaki kas miktarına göre %12-18 arasında olmalıdır. Yağ oranının %25’i aştığı durumlar için kilolu ve obezite gibi tanımlamalar devreye girmeye başlar. Kadınların vücudundaki yağ oranının kas kitlesine oranı ise en fazla %20-28 olmalıdır. Yağ oranının %30’u aştığı durumlar için kilolu ve obezite gibi tanımlamalar söz konusu olmaktadır.

Call Now Button