Blog geri dön

Burun Tipleri ve Rinoplasti

Rinoplasti, burun tipine göre planlanan ve burnun; yüz karakteristiği ile uyumlu ve çekici bir görünüm kazanması amacıyla yapılan operasyondur. Burun görünümünün belirlenmesinde genetik etmenlerin, etnik kökenin ve gelişim sürecine dair faktörlerin önemli bir rolü vardır. Bu yüzden de burun görünümü ve burun tipleri çeşitlilik gösterir. Burun estetiği ameliyatı öncesinde bireyin burun tipi incelenir, burun tipinin yüz ile uyumu değerlendirilir. Bu değerlendirme sırasında yalnızca burundaki estetik olarak sorunlu noktalar değil, aynı zamanda estetik açıdan zengin noktalar da belirlenir. Böylece operasyonun detayları, estetik açıdan zengin, yüz ile uyumlu bölgeleri koruyarak estetik açıdan sorunlu bölgeleri düzeltmeye yönelik olarak planlanır. Bu süreçte elbette hastanın operasyondan beklentileri de önemlidir. Bazı bireyler genel olarak burunlarından memnunlardır, ancak burunlarına dair birkaç küçük detayın değiştirilmesini isterler. Bazı bireyler ise direkt olarak burun tiplerinin değiştirilmesini ve burun yapılarının genel anlamda yeniden düzenlenmesini isteyebilirler.

Burun Tipleri Nelerdir?

Burun tiplerini genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kemerli Burun: Kemerli burun görünümü, burun sırtındaki kıkırdak dokunun fazla olması nedeniyle ortaya çıkar. Ülkemizde oldukça yaygın bir burun tipidir.
  • Küçük Burun: Küçük burunlar, bireyin yüz hatlarıyla uyumlu olmayacak derecede kısa ve dar bir yapıya sahip olabilirler.
  • Büyük Burun: Büyük burun, burun sırtının ve burun ucunun; uzun ve geniş bir yapıya sahip olması nedeniyle ortaya çıkar.
  • Asimetrik Burun: Asimetrik burun, burun dokularındaki herhangi bir simetri sorunu nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu sorunlar genetik olduğu kadar gelişimsel problemlere; hatta fiziksel travmalara bağlı olarak da ortaya çıkabilirler.
  • Çengel Burun (Burun ucu düşük): Sırt bölgesi kemerli, uç kısmı ise düşük olan burunlar çengel burun, kartal burun vs. gibi isimlerle bilinirler.
  • Eğri Burun: Eğri burun genellikle septum deviasyonu nedeniyle meydana gelir, bununla birlikte fiziksel travmalara bağlı olarak da gelişebilir. Yaygın burun tiplerinden biridir.

Burun tipleri bu şekilde sıralanabilir.

Ankara Rinoplasti Fiyatları

Ankara rinoplasti fiyatları, operasyonun detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Blog geri dön
Call Now Button