Abdominoplasti Ankara

Abdominoplasti Ankara, karın bölgesinde yer alan sarkmaları gidermek; düz ve zarif bir karın görünümü meydana getirmek amacıyla yapılan operasyondur. Karın bölgesi, alınan ve verilen kilolar, gebelik ve ilerleyen yaş gibi durumlar sonucu gelişen değişimlerden çok kolay bir şekilde etkilenir. Bu değişimler, karın bölgesinde zaman içerisinde çatlaklar meydana gelmesine, çatlayan bölgelerin sarkmasına ve karın bölgesinin estetik bütünlüğünü kaybetmesine yol açar. Bu durum özellikle de bariatrik cerrahi olarak da bilinen obezite cerrahileri sonrası, yüksek miktarda kilo veren bireylerde ve gebelerde görülür. Abdominoplasti olarak bilinen ameliyat ise bahsi geçen olumsuz değişimleri ortadan kaldırmak, karın bölgesine daha estetik ve çekici bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılır. Abdominoplasti ameliyatı günümüzde hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Abdominoplasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’, ‘’Abdominoplasti ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Abdominoplasti ameliyatı kaç yaşında yapılır?’’ ve ‘’Abdominoplasti kalıcı mıdır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara abdominoplasti operasyonu ve benzer estetik operasyonlar hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Can Öztekin ile iletişime geçebilirsiniz. 

Abdominoplasti Nedir?

Abdominoplasti ameliyatı, karın bölgesinin gergin, düz ve çekici bir görünüm elde etmesi amacıyla yapılan, halk arasında karın germe ameliyatı olarak da bilinen cerrahi operasyondur. Abdominoplasti ameliyatı genel olarak iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki tam abdominoplasti, diğeri ise mini abdominoplastidir. Tam abdominoplasti sırasında karın bölgesinin tamamına müdahale edilir. Karın bölgesinde yer alan tüm sarkmalar ve benzer estetik problemler giderilir. Bununla birlikte göbek deliği de yeniden konumlandırılabilir ve böylece bireyin çok daha çekici bir karın görünümüne kavuşması sağlanabilir.

Mini Abdominoplasti Nedir?

Mini abdominoplasti, yalnızca alt karın bölgesine, yani göbek deliği altına uygulanan, halk arasında mini karın germe olarak da bilinen operasyondur. Bu operasyon sırasında göbek deliğinin alt kısmında bulunan bölgelerdeki sarkmalar giderilir ve bahsi geçen bölgenin daha fit ve daha çekici bir görünüm kazanması sağlanır. Mini abdominoplasti, tam abdominoplasti ameliyatına kıyasla daha bölgesel ve sınırlı bir operasyondur, dolayısıyla görece daha kısa sürede tamamlanmaktadır. 

Abdominoplasti Neden Yapılır?

Abdominoplasti şu gibi amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilebilir:

  • Karın bölgesinde kilo alıp vermeye veya gebeliğe bağlı ortaya çıkan sarkmaları tamamen ortadan kaldırmak.
  • Karın bölgesinde yer alan cilt dokusunu, çatlaklardan ve kırışıklıklardan kurtarmak, bölgenin daha pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuşmasını sağlamak.
  • Göbek deliğini yeniden konumlandırarak karın bölgesinin daha çekici bir görünüm edinmesini sağlamak.
  • Erkeklerde karnın daha düz ve karın kaslarının daha belirgin olduğu bir görünüm meydana getirmek.
  • Kadınlarda karnın daha ince, düz ve zarif bir görünüm kazanmasını sağlamak.
  • Bel çizgisini netleştirmek.
  • Diyet ve egzersizle erimeyen bölgesel yağları alarak sıkı ve ince bir karın görünümü meydana getirmek.

Abdominoplasti ameliyatı bu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilmektedir.

Abdominoplasti Kimlere Yapılır?

Abdominoplasti, reşit olan ve bu ameliyata engel teşkil edebilecek bir sağlık sorunu bulunmayan, neredeyse herkese yapılabilir. Bu operasyon sayesinde elde edilen kazanımlar, gebelik süreci sonrası zarar görebilmektedir. Bu yüzden hali hazırda gebe olan veya yakın zamanda gebe kalmayı planlayan kadınlara, doğumdan sonraki bir süreçte abdominoplasti yaptırmaları tavsiye edilmektedir. 

Abdominoplasti Ne Kadar Sürer?

Abdominoplasti ameliyatı yaklaşık 3,5 ila 5 saat kadar sürebilen bir operasyondur. Mini abdominoplasti ameliyatı ise genellikle 1 ila 2 saat içerisinde tamamlanmaktadır. Bahsetmiş olduğumuz süreler ameliyatın detaylarına, karın bölgesinde elde edilmesi planlanan görünüme ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişebilmektedir. Doktorunuz muayene sürecinde size özel bir abdominoplasti ameliyatı planlayacak ve daha sonra ise abdominoplastinin süresi ve benzer konularda sizi detaylı olarak bilgilendirecektir. 

Abdominoplasti Nasıl Yapılır?

Abdominoplasti, sıklıkla gene anestezi altında ve steril ameliyathane koşullarında yapılmaktadır. Böylece hem hastaların ameliyat sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duyması engellenmekte hem de ameliyat sonrası enfeksiyon gibi riskler önlenmektedir. Abdominoplasti ameliyatı sırasında hastanın karın bölgesine özel bir kesi uygulanmaktadır. Bu kesi yardımıyla bölgedeki kas dokusu yeniden düzenlenmektedir. Aynı şekilde bölgede yer alan fazla yağ ve deri dokusu da çıkarılmaktadır. Geriye kalan deri dokusu ise karın bölgesinde düz ve sıkı bir görünüm meydana getirmek için özel tekniklerle gerdirilmektedir. Hastanın talepleri ve elde edilmesi planlanan görünüm doğrultusunda, göbek deliğinin konumunu değiştirmek de mümkün olmaktadır. Bu ameliyat sırasında atılan kesiler, tam iyileşme sonrasında fark edilmesi oldukça güç olan ve estetik teknikler yardımıyla gerçekleştirilen özel kesiler ile kapatılmaktadır.

Mini Abdominoplasti Nasıl Yapılır?

Mini abdominoplasti ameliyatı da tam abdominoplasti ameliyatı gibi genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu ameliyat sırasında gerçekleşen tüm işlemler, göbek deliğinin alt kısmına, yani alt karın bölgesine yöneliktir. Bu bölgedeki sarkmalar giderilir, fazla dokular alınır ve çekici bir karın görünümü meydana getirilir. 

Abdominoplasti Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Abdominoplasti ameliyatı sonrası, geçirilen ameliyatın kapsamına göre 1 ila 2 hafta kadar yatarak dinlenilmelidir. Ameliyattan 3 ila 4 hafta kadar sonra ise doktorun önerisi doğrultusunda kademeli olarak iş hayatına ve sosyal yaşama dönülebilir. Ancak bu süreçte doktorun kullanılmasını önerdiği korse düzenli olarak takılmalı, ağır sportif aktivitelerden kaçınılması ve karın bölgesini zorlayıcı hareketler yapılmamalıdır.

Ankara Abdominoplasti Fiyatları 2024

Ankara abdominoplasti fiyatları ve mini abdominoplasti fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Can Öztekin ile iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button