Blog geri dön

Rinoplasti ve Septoplastinin Farkı Nedir?

Rinoplasti, burun estetiğini iyileştirmek ve burna yüz ile uyumlu bir görünüm kazandırmak için yapılır. Rinoplasti ile burun boyutu değiştirilebilir, burun ile yüz arasında dengeli bir görünüm oluşturulabilir, burun kanatları daraltılabilir, burun sırtı ve burun ucu yeniden düzenlenebilir. 

Septoplasti, burun deliklerinin ortasında yer alan ve septum adı verilen kıkırdak-kemik dokusunun; burundaki işlevsel sorunları gidermek amacıyla düzenlenmesi için yapılır. Septoplasti sayesinde septumdaki yamukluk (septum deviasyonu) giderilebilir, burundan nefes alamama sorunu ortadan kaldırılabilir. Bununla birlikte septoplasti genellikle kozmetik/estetik amaçlarla gerçekleşen herhangi bir cerrahi işlem içermez. Yani rinoplasti burna estetik bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılırken, septoplasti ise burundaki işlevsel sorunları gidermek amacıyla yapılır.

Rinoplasti Mi Septoplasti Mi?

Rinoplasti ve septoplasti farklı amaçlarla yapılır. Bu yüzden çoğu zaman birbirlerine alternatif oluşturmazlar. Şu gibi durumlarda rinoplasti ameliyatı tercih edilebilir:

  • Burnun kemerli bir görünüme sahip olması.
  • Burun ucu düşüklüğü.
  • Yüz ile uyumlu olmayan bir burun görünümü.
  • Burunda simetri sorunları bulunması.
  • Burnun normalden büyük veya küçük olması.
  • Burun kanatlarının çok geniş veya çok dar olması.

Şu gibi durumlarda ise septoplasti ameliyatı tercih edilebilir:

  • Geçmeyen burun tıkanıklığı.
  • Burundan nefes almakta zorlanma.
  • Burun kemiğinde eğrilik.

Septorinoplasti Nedir?

Septorinoplasti burunla ilgili hem işlevsel hem de estetik sorunların giderilmesi amacıyla yapılan operasyondur. Septorinoplasti sayesinde hem burun tıkanıklığı ve nefes alma sorunları gibi işlevsel sorunlar hem de kemerli burun görünümü ve burun ucu düşüklüğü gibi estetik temelli sorunlar tek bir ameliyat ile ortadan kaldırılabilir.

Rinoplasti İle Burundan Nefes Alamama Sorunu da Düzeltilir Mi?

Eğer burnunuzdan nefes almakta zorlanıyorsanız ve gelecekte rinoplasti yaptırmak istiyorsanız doktorunuzu bu sorun hakkında mutlaka bilgilendirin. Çünkü burun estetiği ameliyatı sırasında burundan nefes alamama gibi sorunları da gidermeye yönelik işlemler gerçekleştirilebilir.

Ankara Rinoplasti Fiyatları 

Ankara rinoplasti fiyatları, operasyonun detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Blog geri dön
Call Now Button