Blog geri dön

Rinoplasti Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

Rinoplasti, burun dokularının yeniden düzenlenmesi ve estetik bir burun görünümü meydana getirilmesi amacıyla yapılan operasyondur. Rinoplastinin hazırlık sürecinde doktor, hastasının sağlık durumuna, taleplerine ve burun yapısına özel bir rinoplasti planlaması oluşturur. Operasyona nasıl hazırlanacağı yönünde hastasını bilgilendirir. Rinoplasti sonrasında ise hasta yaklaşık bir gün boyunca hastanede misafir edilir. Ardından da taburcu olur ve evine döner.

Rinoplasti Sonrası Ödem

Rinoplasti sonrasında, bölgede gerçekleştirilmiş olan cerrahi işlemler nedeniyle burun ve çevresinde ödem meydana gelir. Ödemle birlikte bölge şişer ve morarır. Ödem miktarı operasyondan sonraki 24 ila 48 saat içerisinde en fazla seviyededir. Sonrasında ise soğuk kompres uygulamasının da etkisiyle ödem yavaş yavaş dağılmaya başlar. İyileşme sürecinin ilk haftası tamamlandığında ödem önemli miktarda dağılmış olur. Bir ay içerisinde ise dışarıdan fark edilemeyecek seviyelere iner. Bununla birlikte ödemin tamamen dağılması bir yılı bulabilir.

Rinoplasti Sonrası Gözlük

Rinoplasti sonrası gözlük kullanımı önerilmez. Gözlük, burun dokularına baskı yapabilir ve operasyon ile elde edilen burun görünümüne zarar verebilir. Bu yüzden operasyondan sonra en az 6 hafta boyunca gözlük kullanılmamalıdır.

Rinoplasti Sonrası Masaj

Rinoplasti sonrası burun masajı, operasyon sonrası oluşan ödemin dağılmasına ve burun dokularının dolaşımının kolaylaşmasına yardımcı olur. Bununla birlikte ilk üç hafta boyunca masaj oldukça nazik ve yumuşak bir şekilde yapılmalı, sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Bahsi geçen süreden sonra biraz daha bası uygulayarak masaj yapılabilir. 

Rinoplasti Sonrası Spor

Rinoplasti ameliyatından bir hafta sonra hasta hafif yürüyüşler ve hafif tempolu egzersizler gerçekleştirebilir. Bununla birlikte rinoplasti sonrasında en az 1 ay boyunca yorucu ve zorlayıcı sporlar yapılmamalıdır. Özellikle de burnun zarar görebileceği rekabetçi sporlardan (futbol, basketbol) bir süre uzak durulmalıdır.

Rinoplasti Sonrası Gülmek

Rinoplasti sonrası aşırı mimik kullanımı, geniş bir şekilde gülmek vb. yüz hareketleri operasyon bölgesi için zararlı olabilir. Bu yüzden burun estetiği operasyonundan sonraki 10 gün boyunca yüz ifadeleri minimum seviyede kullanılmalıdır.

Rinoplasti Sonrası Kanama ve Ağrı

Rinoplasti ameliyatı sonrasında kanamanın durabilmesi için bölgeye tampon yerleştirilir. Tampon çıktıktan sonra ise hafif miktarda kanama görülmesi normaldir. Bununla birlikte kanama durmuyorsa veya ciddi bir travma sonucu meydana gelmişse mutlaka doktor ile iletişime geçilmelidir. Rinoplasti sonrası ağrı da yaygın bir komplikasyondur. Hastanın operasyondan sonra bir süre ağrı hissetmesi normaldir. Bu süreçte ağrı hissini hafifletmek amacıyla doktorunun reçete ettiği ağrı kesicileri kullanabilir.

Ankara Rinoplasti Fiyatları

Ankara rinoplasti fiyatları, operasyonun detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Blog geri dön
Call Now Button