Blog geri dön

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Süreçler Nasıldır?

Meme küçültme ameliyatının iyileşme süreci genel olarak konforludur, hızlı bir şekilde tamamlanır ve doktor önerilerine uyulduğu takdirde ciddi komplikasyonlar yaşanmadan noktalanır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İşe Dönüş Ne Zaman Olmalı?

Meme küçültme ameliyatı olan bireyler genellikle operasyondan 7 gün sonra iş hayatlarına dönebilirler. Bahsi geçen süre bireyin çalışma şartlarına, iş ortamına ve iş tanımına göre değişebilir. Genellikle hastalar 7 ila 10 gün içerisinde işlerine dönmüş olurlar.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Sigara Kullanımı

Meme küçültme ameliyatı sonrasında en az 3 ila 4 hafta boyunca sigara kullanılması önerilmez. Sigara kullanımının iyileşme süreci üzerinde son derece olumsuz etkileri vardır. İyileşmenin gecikmesine ve dokuların ideal bir şekilde iyileşememesine neden olabilmektedir. Bu yüzden mümkünse sigara tamamen bırakılmalı, değilse iyileşme süreci boyunca sigara kullanımı kısıtlanmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Alkol Kullanımı

Alkol de aynı sigara gibi operasyon sonrasında dokuların iyileşme süreci ile alakalı sorunlara yol açabilir. Bununla birlikte ilk bir haftadan sonra sınırlı miktarda alkol tüketilmesinde bir sakınca yoktur.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Spor

Meme küçültme ameliyatı sonrasında bir süre ağır ve yorucu sporlar yapılmamalıdır. İyileşme sürecinin başlarından itibaren hafif yürüyüşler yapılabilir. Bununla birlikte normal spor rutinine dönülebilmesi için 4 ila 6 hafta beklenmesi gerekmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam

Meme küçültme ameliyatı sonrasında, ilişki sırasında ortaya çıkabilecek kazalar vb. nedenlerden bir süre cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilmez. Hastalar doktorlarının önerisi doğrultusunda 10-14 gün sonra, dikkatli olmak kaydıyla cinsel yaşamlarına devam edebilirler.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ödem

Meme küçültme ameliyatından sonra göğüs bölgesinde ödem ve şişlik meydana gelebilir. Bu, iyileşme sürecinin doğal bir parçasıdır. Ödemler genellikle 2 hafta içerisinde neredeyse tamamen dağılmış olur. 

Meme Küçültme Sonrası Banyo

Meme küçültme ameliyatı olan bireyler operasyondan 3 gün sonra duş alabilir ve banyo yapabilirler. Bununla birlikte en azından bir ay boyunca denize, havuza veya kaplıcaya girmeleri tavsiye edilmez.

Meme Küçültme Sonrası Korse

Meme küçültme sonrasında, memelerin ideal bir şekilde iyileşebilmesi için meme korsesi veya cerrahi sütyen gibi isimlerle bilinen medikal araçların kullanılması gerekir. Bu araçların yaklaşık 3 ila 4 hafta boyunca kullanılmaları gerekmektedir.

Meme Küçültme Sonrası Enfeksiyon

Enfeksiyon, neredeyse tüm cerrahi girişimler sonrasında ortaya çıkabilecek bir komplikasyondur. Doktor, bu komplikasyonun önlenebilmesi için hastasına çeşitli antibiyotikler reçete eder. Meme küçültme sonrası enfeksiyon gibi komplikasyonların önlenebilmesi için hastanın ameliyat bölgesinin bakımına ve genel vücut hijyenine dikkat etmesi gerekir. Aynı zamanda doktor tarafından reçete edilen ilaçlar, doktorun önerdiği süreden daha erken bırakılmamalıdır.

Ankara Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2024

Ankara meme küçültme ameliyatı fiyatları, operasyonun detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Blog geri dön
Call Now Button