Liposuction Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Liposuction ameliyatından sonraki ilk birkaç hafta süresince ameliyatın gerçekleştiği bölgelerde postoperatif şişme adı verilen hafif düzeyli şişmeler meydana gelebilmektedir. Ameliyattan sonra bu şişliklerin görülmesi son derece normaldir. Liposuction işleminin etkileri ise bu şişlikler geçtikten sonra kendisini göstermeye başlar. Ameliyattan sonra, 15-20 gün içerisinde bu şişliklerde azalma gözlenir ve gerçek vücut hatları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Hastaların bu süreç boyunca sabırlı ve kararlı olmaları çok önemlidir. Liposuction sonrasında görülebilen şişliklerin inme süresi işlemin yapıldığı bölge sayısına ve kişinin ten hassasiyetine bağlı olarak 1-3 ay arasında değişmektedir.

Liposuction ameliyatında gerçekleştirilen yağ çekme işlemi sonrasında vücudun su tutma eğilimi artmaktadır. Buna bağlı olarak da ameliyat bölgesinde ödem adı verilen, hafif dereceli şişkinlik görülme ihtimali bulunmaktadır. Liposuction Ankara sonrası bu ödemin vücuttan atılmasını kolaylaştıracak bazı yöntemler mevcuttur. Doktor tavsiyesiyle, liposuction işlemi sonrası kontrollü olarak bol bol yürüyüş yapılabilir. Ameliyat sonrasında doktorun önerileri doğrultusunda düzenli olarak korse kullanmak da vücut şeklinin istenen yapıya ulaşmasında son derece önemlidir. Liposuction işleminden sonraki 3. gün duş alınabilir ve bu günden itibaren masaj uygulamalarına başlanabilir. İşlem yapılan bölgeye krem yardımıyla yer çekiminin aksi yönünde yuvarlak hareketlerle masaj yapılması önerilir. Yapılan masaj, ameliyat sonrası iyileşme süresinin kısalmasında ve ödemin vücuttan atılmasında etkilidir. Sigara kullanımı ise operasyon öncesi mutlaka sınırlandırılmalıdır, ameliyat sonrasında ise 15 gün boyunca içilmemelidir. Alkol kullanımı da işlem sonrası oluşabilecek ödemi arttırdığı için, ameliyattan sonra belli bir süre için önerilmemektedir.

Operasyondan sonraki ilk ay içerisinde görülmeye başlanan sonuçlar, liposuction işleminden 3 ay sonra kalıcı olacağı maksimum seviyeye ulaşır. Liposuction ameliyatından sonraki birkaç haftalık süre boyunca kompresyon giysisi giymek, işlemden sonraki en etkili sonuçların alınmasında büyük öneme sahiptir.

Call Now Button