Blog geri dön

Korse Çeşitleri Nelerdir?

Korseler, vücudun toplu, sıkı ve zayıf bir görünüm edinmesi için kullanılan iç giysilerdir. Korselerin pek çok çeşidi vardır. Korse atlet, korse tayt, korse külot, göğüs korsesi, bel korsesi ve benzeri korse türleri hem kadınlar hem de erkekler tarafından kullanılabilmektedir. Bir diğer yaygın korse türü ise medikal korsedir. Medikal korseler genellikle bir rahatsızlığın ilerlemesini önlemek, tedavi sürecini desteklemek veya tedavi sonrası süreçte dokuların iyileşme sürecini desteklemek için kullanılırlar.

Medikal Korse Nedir? Ne İşe Yarar?

Medikal korseler; bel, göğüs bölgesi ve benzeri bölgelerin hareketlerini kısıtlamak, bu bölgelerde toplu bir görünüm oluşturmak ve bu bölgeleri ilgilendiren cerrahi operasyonlar sonrasında iyileşme sürecini desteklemek için kullanılırlar. Medikal korse çeşitleri arasında lomber korseler (bel korseleri), servikal korseler (boyun korseleri), ayak korseleri ve el korseleri yer almaktadır.

Estetik Cerrahi Sonrası Neden Korse Giyilir?

Estetik cerrahi sonrası korse; operasyon sonrasında bölgede oluşabilecek ödemi azaltmak, bölgede skar dokusu oluşmasını önlemek ve ameliyat sonrası iyileşme sürecini desteklemek amacıyla kullanılır. Ameliyat sonrası medikal korse kullanımı doktorun önerdiği süre boyunca devam etmelidir. Bu süre geçirilen ameliyatın amacına, kapsamına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Meme Ameliyatı Korsesi Nedir?

Meme ameliyatı korsesi, meme ameliyatı sonrasında meme dokularının ameliyat sonrası sürece uyum sağlayabilmesi ve iyileşme süreci boyunca zarar görmelerinin engellenmesi amacıyla kullanılan medikal giysidir. Meme büyütme ameliyatı sonrasında korseyi andıran, memeleri saran ve meme dokularını koruyan medikal sütyenler giyilebilir. Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatı sonrası korse kullanımı da bu operasyonların iyileşme süreci için son derece gereklidir.

Meme Ameliyatı Korsesi Kaç Gün Kullanılır?

Meme ameliyatı sonrasında hastanın 1 ay kadar meme korsesi (meme sütyeni, sporcu sütyeni) kullanması gerekir. Korse kullanımı, doktorun önerdiği süre öncesinde bırakılmamalıdır. Bununla birlikte korselerin önerilen süreden daha fazla kullanılması da tavsiye edilmemektedir.

Jinekomasti Korsesi Nedir?

Jinekomasti korsesi, jinekomasti ameliyatı sonrasında göğüs bölgesinin korunması ve iyileşme sürecinin ideal şekilde devam edebilmesi için giyilen medikal giysidir. Jinekomasti atleti gibi isimlerle de bilinen bu korse ameliyat sonrasında göğüs bölgesinin sağlıklı bir şekilde iyileşebilmesi için kullanılmaktadır.

Jinekomasti Korsesi Kaç Gün Takılır?

Jinekomasti korsesinin yaklaşık 3 hafta boyunca kullanılması tavsiye edilir. Sonrasında ise korse kullanımı son bulabilir. Bu sürenin, doktorun önerileri doğrultusunda hastadan hastaya değişebileceğini unutmamak gerekir.

Liposuction Korsesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Liposuction korsesi, vaser liposuction veya klasik liposuction işlemleri sonrasında, iyileşme sürecini desteklemek amacıyla kullanılan medikal kıyafettir. Liposuction korsesi, ilgili bölgeyi sıkıca sararak bölgede fazla ödem oluşmasını engeller. Aynı şekilde, ilgili vücut bölgesinin yeni haline alışmasına yardımcı olur.

Liposuction Korsesi Kaç Gün Kullanılır?

Liposuction korsesi, geçirilen liposuction uygulamasının kapsamına bağlı olarak en az 3 hafta boyunca kullanılmalıdır. Doktorun önerisi doğrultusunda bu süre 4 haftaya kadar uzayabilir. Bununla birlikte korsenin uzun süre kullanılması tavsiye edilmez. Çünkü uzun süreli korse kullanımı ilgili bölgedeki kas dokularının tembelleşmesine ve buna bağlı olarak da bölgede sarkmalar meydana gelmesine yol açabilir.

Karın Korsesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Karın korsesi, karın germe ameliyatları sonrasında kullanılan medikal bir giysidir. Karın germe ameliyatı sonrasında oluşabilecek ödemin azalmasına ve vücudun yeni haline alışmasına yardımcı olur. Karın korseleri genellikle 1 ay kadar kullanılırlar. Sonrasında ise doktorun direkt önerisi olmadığı takdirde korse kullanımı sonlandırılmalıdır.

Bel Korsesi Nedir? Bel Korsesi Ne İşe Yarar?

Bel korsesi, genellikle bel fıtığı, kronik bel ağrıları ve kamburluk gibi durumlarda kullanılan, gövdenin desteklenmesine yardımcı olan iç giysidir. Bel korseleri; beli destekler, belin stabilize edilmesine yardımcı olur ve böylece bel ağrılarını azaltırlar.

Blog geri dön
Call Now Button