Blog geri dön

Botoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Botoks, ilk olarak 1980’li yıllarda şaşılık tedavisi kapsamında kullanılmıştır. Sonrasında ise genellikle cilt kırışıklıklarını gidermek ve pürüzsüz bir cilt görünümü meydana getirmek amacıyla tercih edilmiştir. Botoks, günümüzde kırışıklık tedavisine ek olarak diş sıkma sorununu ortadan kaldırmak, aşırı terleme sorununu gidermek, yüz asimetrilerini düzeltmek ve migren ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltmak amacıyla kullanılmaktadır.

Botoksun Kalıcılık Süresi

Botoksun kalıcılık süresi 3 ila 5 ayla sınırlıdır. Kas hareketlerinin ve mimik kullanımının yoğun olduğu noktalarda genellikle botoksun etkileri 3. aydan sonra fark edilir seviyede azalmaya başlamaktadır. Ancak ameliyatsız ve hızlı bir uygulama olduğu için isteyen bireyler, botoks işlemini kolayca tekrarlatabilmektedir.

Botoksa Başlama Yaşı

Bireyler genellikle botoksa 20’li yaşların sonlarında, 30’lu yaşların başlarında başlarlar. Bu yaşlarda, henüz çizgi ve ince kırışıklıklar derinleşmemiş olur. Dolayısıyla da erken botoks işlemleri ile bu kırışıklıkların ilerlemesi durdurulabilir ve yeni kırışıklıkların oluşması önlenebilir.

Botoks Sonrası Güneşlenme

Botoks işleminden sonra, botoks noktaları 24 ila 48 saat boyunca doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Bahsi geçen sürede maruz kalınan güneş ışığı, botoksun etkilerini azaltabilir ve bölgede tahrişe neden olabilir.

Botoks Sonrası Makyaj

Botokstan hemen sonra makyaj yapılabilir. Bununla birlikte yine de hastalara bölgedeki ödem ve kızarıklık geçene kadar makyaj yapmamaları tavsiye edilir. Botoks sonrası ödem, soğuk kompres uygulamasının da yardımı ile 6 ila 12 saat içerisinde büyük oranda dağılacaktır. Sonrasında makyaj yapılabilir.

Botoksun Güvenilirliği

Botoks, genel olarak komplikasyonları son derece sınırlı olan ve ideal şartlar altında yapıldığında güvenli olan bir uygulamadır. Ancak günümüzde pek çok sahte botoks ürünü bulunmaktadır. Bu ürünlerden bazıları, FDA gibi otoriteler tarafından onaylanmamış olan markalar altında kümeleşirken bazıları ise onaylı markaların sahte ambalajlarıyla piyasaya sürülmektedir. Çoğu zaman sahte ürünlerin kişinin kendisi tarafından anlaşılması mümkün değildir. Bu yüzden botoks yaptırmak isteyenlere doktor ve klinik seçimlerini özenle yapmaları tavsiye edilir.

Ucuz Botoks ve Sahte Botoks

Ucuz botoks, her zaman sahte botoks anlamına gelmez. Ancak sektör standartları dahilinde, neredeyse tüm estetik ve kozmetik uygulamalar için belli başlı ortalama uygulama fiyatları bulunmaktadır. Eğer ilgili kişiler veya klinikler botoksu bu ortalamanın çok daha altında bir fiyata yaptıklarını iddia ediyorlarsa sahte botoks ihtimalinden şüphelenilebilir.

Botoks ve Mimik Kullanımı

Botoks, hedef bölgedeki kas aktivitesini geçici ve kontrollü olarak kısıtlar. Bu da bazı yüz ifadelerinin belli miktarda kısıtlanmasına neden olabilir. Ancak eğer botoks işlemi, uzman bir doktor tarafından, kaliteli bir ürünle, ideal dozlarda yapılırsa doğal yüz ifadesi korunabilmektedir.

Botoksun Kullanım Alanları

Botoksun kullanım alanları şunlardır:

  • Göz çevresindeki kaz ayağı kırışıklıklarını gidermek.
  • Alın çizgilerini ve kırışıklıklarını ortadan kaldırmak.
  • Kaş arasındaki kırışıklıkları gidermek, çatık kaş görünümünü ortadan kaldırmak.
  • Aşırı terleme sorununu gidermek.
  • Migren atakları sırasında deneyimlenen ağrı hissini hafifletmek ve migren ataklarının gerçekleşme sıklığını azaltmak.
  • Diş sıkma sorununu gidermek. Çene kası büyümesini durdurarak yüzdeki asimetri sorunlarını ortadan kaldırmak.

Botoksun kullanım alanları bu şekilde özetlenebilir.

Botoks Sonrası Masaj

Botoks uygulamasından sonra bölgeye masaj yapılmamalıdır. Bu, botoks sıvısının dağılmasına ve istenmeyen bölgeleri etkilemesine neden olabilir. Bu yüzden botoks sonrasında en az 1 hafta boyunca bölgeye masaj yapılmamalıdır.

Botoks Kremleri

Botoks kremleri, botoks enjeksiyonlarına alternatif oluşturduğu iddia edilen, topikal ürünlerdir. Bu kremler düzenli kullanımda botoks enjeksiyonlarının etkilerini, hafif ölçekli olarak taklit edebilir. Ancak günümüzde kullanılan hiçbir botoks kremi, botoks enjeksiyonları kadar etkili bir sonuç vermemektedir.

Ankara Botoks Fiyatları

Ankara botoks fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir.

Blog geri dön
Call Now Button