Botulinum Toksin

Botulinum toksin, “Clostridium Botulinum” adı verilen bir bakteriden elde edilen ve tıpta birçok farklı amaçla kullanılan bir ekzotoksindir. Genellikle estetik ve gençleşme amacıyla kullanılsa da migren tedavisinde ve aşırı terleme problemlerinde de kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Estetik amaçlı uygulandığında yüzdeki derin çizgi ve kırışıklıkları yok eden, kişinin daha genç ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlayan bir uygulamadır. En sık olarak alın çizgilerinde, çatık bölgesindeki çizgilerde ve göz çevresindeki kaz ayaklarında etkilidir. Yüzdeki neredeyse tüm bölgelere uygulanabilen botulinum toksin, gerekli durumlarda boyun bölgesine de uygulanabilir. Doğru dozda ve doğru şekilde uygulandığında tamamen zararsız bir işlemdir. Aksine, yarattığı genç ve güzel görünüm sayesinde birçok kişinin özgüveninin yükselmesine yardımcı olmaktadır. Botulinum toksin hakkında merak ettikleriniz için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Eğer Ankara’da, botulinum toksin uygulamasında uzman bir doktor arıyorsanız kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Can Öztekin’den randevu alabilirsiniz.

Botulinum Toksin Ne Amaçla Kullanılır?

Botulinum toksin, günümüzde birçok sağlık probleminin çözümünde kullanılmaktadır. Aşırı terleme sorunu yaşayan hastalarımızda, ter bezlerinin işleyişini kısıtlamak için botulinum toksin uygulaması yapılmaktadır. Aynı zamanda migrenden muzdarip kişilerde, alın ve şakak bölgesine yapılan botulinum toksin uygulamasının ağrıyı azalttığı tıbben kabul görmüştür. Bu nedenle migren tedavisinde kullanılan modern yöntemlerden biri de botulinum toksin enjeksiyonudur.

Estetik amaçlı yapılan uygulamalarda ise alın ve göz çevresindeki kırışıklıkların azaltılması, burundaki kusurların giderilmesi, üzgün ve kızgın ifadeye neden olan yüz çizgilerinin giderilmesi, ince mimik kırışıklıklarının önlenmesi ve boyundaki kırışıklıkların azaltılması amacıyla kullanılmaktadır.

Botulinum Toksin Hangi Bölgelere Uygulanır?

  • Kaş ve alın çizgilerinin önlenmesi
  • Göz çevresinin gençleştirilmesi
  • Kaşların daha kalkık bir görünüm kazanması
  • Burun kenarındaki yaşlılık çizgilerinin giderilmesi
  • Burun ucunun kaldırılması
  • Yüzdeki diğer mimik kırışıklıklarının giderilmesi amacıyla botulinum toksin kullanılabilir. Bu nedenle neredeyse yüzdeki tüm bölgelerde, güvenle kullandığımız bir maddedir diyebiliriz.

Botulinum Toksin Zararlı Mıdır?

Doğru doz ve doğru uygulama ile yapıldığında, botulinum toksin uygulanasının bugüne kadar gösterilmiş hiçbir zararı yoktur. Bu yanlış anlaşılmayı gidermek için öncelikle botulinum toksinin nasıl etki ettiğini anlamak önemlidir. Botulinum toksin, sinir uçlarından salgılanan “asetilkolin” isimli maddenin kas üzerindeki reseptörüne bağlanmasını durdurur. Yani cilt altındaki kasların çalışmasını bloke eder. Böylece cilt altındaki hedeflenen kasların, hedeflenen bölgeleri çalışmaz ve onlara bağlı ortaya çıkan kırışıklık oluşumu engellenmiş olur. Botulinum toksin uygulamasından sonra oluşan sorunlar ise genellikle yanlış doz ve uygulama şekli nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, eğer botulinum toksin ile gençleşmeye karar verdiyseniz, doktorunuzu doğru seçmeniz oldukça önemlidir.

Botulinum Toksin Uygulaması Nasıl Yapılır?

Botulinum toksin, bu iş için üretilmiş özel ince iğneler yardımıyla kasa enjekte edilir. İşlem sırasında genellikle sinek ısırığına benzer hafif bir acı hissedilir. Bu acı katlanılmaz değildir. Fakat acı nedeniyle tedirginlik yaşayan hastalarımızda anestezik kremler kullanılabilir. Böylece bölge hissizleştirilir ve hiç acı hissedilmez. Uygulama yaklaşık 10 – 15 dakika içerisinde tamamlanan, kısa bir işlemdir. Hasta aynı gün içerisinde günlük hayatına dönebilir hatta işe bile gidebilir. Uygulamadan sonra yüzde hafif bir ödem ve kızarıklık oluşabilir. Bu yan etkiler saatler içerisinde kaybolur.

Botulinum Toksin Etkisi Kalıcı mıdır?

Botulinum toksin, maalesef kalıcı bir etki göstermez. Bu nedenle uygulamanın düzenli aralıklarla tekrar edilmesi gerekir. Etki süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 4 – 5 aydır. Kişinin kas yapısına ve mimik kullanma alışkanlıklarına bağlı olarak bu süre üç aya kadar inebilir ve altı aya kadar çıkabilir. Düzenli olarak uygulandığında, -uygulanan bölgede alışkanlıklarımızı yitirmemize bağlı olarak- hareket tembelliği oluşacağı için uygulamanın etkisi biraz daha da uzun sürebilmektedir. Botulinum toksinin etkisi ise işlemden hemen sonra görülmez ve birkaç gün beklemek gerekir; bir hafta içerisinde oturur.

Botulinum Toksin Kimlere Uygulanır?

Ciddi bir sağlık problemi olmayan, 18 yaşını geçmiş her birey botulinum toksin yaptırabilir. Genellikle kadınlar tarafından tercih edilen bir işlem olsa da erkekler de botulinum toksin yaptırabilirler ve günümüzde sayıları çok artmıştır. Bununla birlikte uygulama cilde, doğrudan enjekte yöntemi ile yapıldığı için herhangi bir cilt sorununun ya da ciddi bir cilt enfeksiyonunun olmaması gerekir. Hamile ve emziren kadınlarda da botulinum toksin uygulaması için gebelik ve emzirme döneminin tamamlanması beklenmelidir.

Ankara Botulinum Toksin Fiyatları

Botulinum toksin uygulamasından en iyi sonuçları almanız için işlemin mutlaka uzman bir estetik cerrah tarafından yapılması gerekir. Bunun dışındaki uygulamalarda aşırı şişlik, göz kapağı pitozu yani düşüklüğü, asimetrik sonuçlar gibi istenmeyen yan etkiler görülebilir. Tercih edeceğiniz kliniğin steril olması ve hijyen koşullarını tamamen sağlıyor olması da işlemin başarısı üzerinde etkilidir. Op. Dr. Can Öztekin’in Ankara’daki muayenehanesinde botulinum toksin uygulaması yapılmaktadır. Botulinum toksin fiyatları ise uygulamanın yapılacağı bölgeye ve doza göre değişkenlik gösterebilir. 2019 – 2020 botulinum toksin fiyatlarını öğrenmek için kliniğimizle iletişime geçebilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi